Belka
Piątek, 10 Stycznia 2025   imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bez konsultacji nie ma współpracy

Data publikacji: 2014-01-27, Data modyfikacji: 2014-01-27
A A AWydrukDrukuj  
 

Włączenie mieszkańców w życie społeczne gminy i współpraca między organizacjami pozarządowymi – to tylko niektóre tematy dwudniowych warsztatów, jakie odbyły się w miniony weekend.

W szkoleniu, prowadzonym przez specjalistów do spraw organizacji pozarządowych i konsultacji społecznych, uczestniczyli przedstawiciele klubów i stowarzyszeń z powiatu świeckiego. Gminę Świecie reprezentował Leszek Żurek, sekretarz gminy, zajmujący się także kontaktami z organizacjami pozarządowymi z ramienia burmistrza.

- Konsultacje są niezwykle ważnym instrumentem do poznania opinii mieszkańców na dany temat – wyjaśnia Leszek Żurek. - Podczas warsztatów zwracano uwagę, jak ważny jest wybór właściwego sposobu docierania do mieszkańców z informacjami. W jednych środowiskach bardziej sprawdza się Internet i strona urzędu miejskiego, a w innych kurenda czy system powiadomień za pomocą SMS-ów.Na terenach wiejskich głównym forum, służącym przedstawieniu planów dotyczących rozwoju gminy i wysłuchania uwag mieszkańców są zebrania. Niestety, z frekwencją na nich bywa różnie.

Dlatego prowadzący warsztaty podkreślali, że ważne jest nie tylko podanie suchej informacji o jakimś zagadnieniu czy projekcie uchwały. Warto także dodać zwięzły, jasny opis, który przybliży temat. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że ktoś nie przyjdzie na zebranie, bo będzie kierował się myśleniem na zasadzie „bo ja się na tym nie znam.”Podczas warsztatów wskazywano też na możliwość zacieśnienia współpracy między organizacjami pozarządowymi przy rozmaitych przedsięwzięciach realizowanych samodzielnie lub wspólnie z gminą. Przy urządzaniu np. festynu jedna organizacja może zając się opracowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie, a pozostałe dzielą między siebie obowiązki związane z przygotowaniami, częścią artystyczną itd.

- Taki podział obowiązków znacznie usprawnia pracę. Wystarczy wspólnie usiąść i ustalić plan działania – zaznacza Leszek Żurek.

Warsztaty pod nazwą „Aktywnie konsultujemy – lepiej współpracujemy” odbyły się w hotelu Vistula w Świeciu. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości”. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

 

27.01.2014

 

Odwiedziło nas:

 

2590483 osób

 

Urząd Miejski w Świeciu

 

ul. Wojska Polskiego 124

 

86-100 Świecie

 

tel..: (52) 333 23 10

 

fax.: (52) 333 23 11 (sekretariat)

 

email: [email protected]

 

Urząd Stanu Cywilnego

 

ul. Duży Rynek 1

 

86-100 Świecie

 

tel.: (52) 380 08 14

 

fax: (52) 380 08 12

 

email: [email protected]

 

Copyright © 2012 UM Świecie | Polityka plików cookies

 

Wykonanie VOBACOM

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola