Odpowiadamy na pytania i wątpliwości mieszkańców oraz załączamy praktyczny poradnik, jak segregować odpady. Do pobrania również deklaracja o wysokości opłaty za wywóz śmieci.
Rozmowa z Aleksandrą Arczyńską – Lisek, kierownikiem Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu.
Co się stanie, jeśli nie złożę do urzędu deklaracji o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych?
Właściciel nieruchomości otrzyma z urzędu decyzję o wysokości opłaty z zastosowaniem wyższej stawki, jak za śmieci nieposegregowane.
Do tej pory z domków jednorodzinnych odbierano odpady raz w tygodniu. Teraz będzie się to odbywać co dwa tygodnie, bo taką chęć wyraziła większość właścicieli posesji. Co mam jednak zrobić, jeśli okaże się, że przez te dwa tygodnie nazbierało się tyle śmieci, że nie mieszczą się one w dotychczasowym pojemniku?
Wystarczy, że zgłosi się do urzędu i złoży korektę deklaracji, wybierając na odpady zmieszane pojemnik większy, na przykład 240-litrowy. Przekażemy tę informację firmie zajmującej się wywozem odpadów i dostarczy ona odpowiedni pojemnik.
Jeśli przebywam tylko czasowo na działce letniskowej, to czy odpady, które na niej wyprodukuję mogę wyrzucić do pojemnika przy domu, w któtym mieszkam na stałe? To samo dotyczy drobnych odpadów z garażu.
Mieszkańcy nie mogą być obciążeni dwukrotnie opłatą za odpady. Dlatego można zabrać ze sobą odpady z działki czy garażu i wyrzucić je do pojemnika przy domu. W sytuacji, gdy ktoś przebywa na działce przez dłuższy czas, np. w sezonie letnim i chce skorzystać z pojemnika na odpady, należy złożyć w urzędzie deklarację o wysokości opłaty. W przypadku osób mieszkających w blokach należy dokonać zgłoszenia tego faktu u administratora. Uchroni nas to przed podwójnym obciążeniem opłatą za odpady.
Kto i w jakiej sytuacji może stwierdzić, że nie segreguję odpadów, mimo tego, że wcześniej zadeklarowałem selektywną zbiórkę?
Firma zajmująca się odbiorem odpadów ma obowiązek sprawdzać czy są one selektywnie zbierane, tzn., czy w pojemniku głównym nie znajdują się odpady przeznaczone do selektywnej zbiórki oraz czy odpady surowcowe gromadzone są w odpowiednich workach i pojemnikach.
Kto dostarczy mi pojemni i worki?
Firma odbierająca odpady ma obowiązek dostarczenia ich mieszkańcom, zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym w deklaracji.
Gdzie wyrzucać popiół?
Zimny popiół umieszczamy w pojemnikach ogólnych (zbiorczych).
Gdzie wyrzucać pampersy?
Umieszczamy je w pojemnikach ogólnych.
Czy można wrzucać do worków i pojemników zielonych również szkło kolorowe, np. ciemne butelki?
Tak.
Co zrobić z meblami, zużytym sprzętem AGD i RTV oraz innymi odpadami wielkogabarytowymi?
Nie wolno zostawiać ich przy pojemnikach. Należy pozbyć się ich podczas mobilnych zbiórek odpadów. Można je również oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów na terenie wysypiska w Sulnówku.
Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje nowy system gospodarki odpadami na terenie gminy Świecie. System ten obejmuje wyłącznie nieruchomości zamieszkane - bloki, kamienice, domy jednorodzinne. Nie dotyczy on sklepów i przedsiębiorstw.
Gmina zawarła umowę z firmą zajmującą się odbiorem odpadów od właścicieli nieruchomości. Gmina płaci firmie za odbiór odpadów, z pieniędzy które mieszkańcy wpłacają na konto gminy, zgodnie ze składanymi deklaracjami o wysokości opłaty.
WYSOKOŚĆ STAWEK
Gospodarstwa domowe, w skład których wchodzi więcej niż 5 osób – nie ponoszą opłat za 6 i każdą kolejną osobę.
Za gospodarstwo domowe uznaje się osoby wspólnie utrzymujące się.
GDZIE I DO KIEDY PŁACIĆ?
Opłatę za odpady należy uiścić z góry - do 15 dnia każdego miesiąca. Wpłat należy dokonywać na konto: Bank Millennium S.A. Oddział w Świeciu 22 1160 2202 0000 0000 6089 7881 (należy podać imię, nazwisko, adres posesji, z której odbierane są śmieci. Z czasem zostaną wprowadzone konta indywidualne. Za śmieci można również zapłacić w kasie Urzędu Miejskiego w Świeciu (hol budynku): poniedziałek, środa, czwartek: od godz. 8.00 do godz. 14.30, wtorek: od godz. 8.00 do 15.00, piątek: od godz. 8.00 do 14.00.
Wszelkie dodatkowe informacje mieszkańcy uzyskają w Referacie Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 124 (piwnica urzędu miejskiego koło straży miejskiej), tel. 52 33 32 368, 52 33 32 366, 52 33 32 367.
POJEMNIKI TYPU DZWON I WORKI KOLORU NIEBIESKIEGO
WRZUCAMY TU PAPIER I OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE
CO WRZUCAĆ?
CZEGO NIE WRZUCAĆ?
Wrzucane odpady nie mogą być zabrudzone np. resztkami pożywienia. Należy usuwać zszywki, spinacze, taśmy klejące, folię. Z kartonów po mleku i napojach należy usuwać nakrętki i wrzucać je do pojemników/ worków koloru żółtego.
DZWONY I WORKI KOLORU ŻÓŁTEGO
WRZUCAMY TU TWORZYWA SZTUCZNE ORAZ METALE
CO WRZUCAĆ?
- butelki po napojach
- opakowania plastikowe po żywności (kubeczki po serkach, jogurtach)
- opakowania plastikowe po kosmetykach i środkach czystości;,
- czyste folie, torebki, reklamówki z tworzyw sztucznych
CZEGO NIE WRZUCAĆ?
Należy usuwać nakrętki. Zgniatać opakowania w celu zmniejszenia objętości. Z opakowań nie trzeba usuwać etykiet i cen. Nie myć, ewentualnie opłukać.
DZWONY I WORKI KOLORU ZIELONEGO
WRZUCAMY TU SZKŁO
CO WRZUCAĆ?
CZEGO NIE WRZUCAĆ?
Nie tłucz szkła przed wrzuceniem. Odkręcaj nakrętki (wrzuć je do pojemników/worków żółtych). Nie trzeba usuwać etykiet. Nie myć, ewentualnie opłukać.
WORKI KOLORU BRĄZOWEGO (DLA CHĘTNYCH)
WRZUCAMY TU ODPADY ROŚLINNE
CO WRZUCAĆ?
skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie
CZEGO NIE WRZUCAĆ?
resztek żywności
CO Z POZOSTAŁYMI ODPADAMI?
Wszystkie odpady, których nie można wrzucać do pojemników/worków do segregacji – umieszczamy w pojemniku głównym (zbiorczym).
Odpady wielkogabarytowe i inne odpady problemowe są odbierane od mieszkańców podczas mobilnych zbiórek odpadów problemowych. Terminy i miejsca mobilnych zbiórek będą podawane do publicznej wiadomości na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu www.swiecie.eu oraz w drodze ogłoszeń.
Odpady takie można oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sulnówku (przedsiębiorstwo Eko-Wisła), który jest czynny:
we wtorki godz. 7.30-17.00
w soboty godz. 7.30-12.00
SKĄD POBRAĆ I GDZIE ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ?
Poniżej do pobrania i wydrukowania oświadczenie i deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (przy wyliczeniach należy brać pod uwagę nowe stawki 9 i 15 zł). Można je także otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańców w holu Urzędu Miejskiego w Świeciu, w Referacie Gospodarki Odpadami i u sołtysów.
Należy je wypełnić i przynieść osobiście do Biura Obsługi Mieszkańców lub Referatu Gospodarki Odpadami albo też przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 124, 86-100 Świecie.
OPRAC. ANDRZEJ PUDRZYŃSKI
Odwiedziło nas:
1359869 osób
Urząd Miejski w Świeciu
ul. Wojska Polskiego 124
86-100 Świecie
tel..: (52) 333 23 10
fax.: (52) 333 23 11 (sekretariat)
email: [email protected]
Urząd Stanu Cywilnego
ul. Duży Rynek 1
86-100 Świecie
tel.: (52) 380 08 14
fax: (52) 380 08 12
email: [email protected]
Copyright © 2012 UM Świecie | Polityka plików cookies
Wykonanie VOBACOM
Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola