Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Izba przechodzi lifting

Data publikacji: 2016-11-24, Data modyfikacji: 2017-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Izba przechodzi lifting

Do końca listopada potrwa remont pomieszczeń Izby Regionalnej w Świeciu. Dzięki temu wystawy będą lepiej eksponowane, powstanie również sala multimedialna i punkt informacji turystycznej.

Prace obejmują malowanie ścian, zabudowanie części starych rur ciepłowniczych, wymianę podłogi w korytarzach i zwiększenie powierzchni ekspozycyjnej w sali wystawowej, dzięki zamurowaniu jednego z wejść. Zostaną też wymienione tylne drzwi, tak aby w niedalekiej przyszłości izba była dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmieni się też oświetlenie w sali wystawowej.

- Planujemy wymianę obecnych gablot na naścienne i zamykane, które pozwolą prezentować eksponaty w bardziej estetyczny i bezpieczny sposób – wyjaśnia Tomasz Pasiek z Izby Regionalnej.

Wystawa poświęcona marszałkowi

Po remoncie sala wystaw czasowych zyska profesjonalny system wieszania prac.

- Zamierzamy prezentować tam wystawy artystyczne i edukacyjne związane z historią i tradycjami ziemi świeckiej oraz ważnymi postaciami i kulturą naszego kraju w szerszym spektrum – informuje Tomasz Pasiek.

Zdecydowana większość wystaw edukacyjnych będzie tworzona własnymi siłami. Pierwszą z nich będzie ekspozycja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu (rok 2017 został oficjalnie ogłoszony rokiem marszałka), która zostanie otwarta na początku lutego.

- Istotną zmianą jest fakt, że po zakończeniu wystawy w Izbie Regionalnej, będzie ona podróżować po szkołach gminy Świecie w ramach otwartych lekcji historii jako pomoc dydaktyczna – zwraca uwagę Pasiek.

Informacja w izbie

Kolejne pomieszczenie, tzw. izba kociewska, zyska nowy, bardziej przejrzysty układ eksponatów. Przedmioty, które się w niej znajdą, będą zaprezentowane w formie multimedialnej.

Od przyszłego roku w Izbie Regionalnej zacznie funkcjonować punkt informacji turystycznej, na który zostanie zaadaptowany przedsionek na tyłach budynku. Część materiałów będzie udostępniona w formie cyfrowej. Głównie z myślą o turystach w izbie dostępne będzie wi-fi, materiały promocyjne na temat naszego regionu, gadżety i pamiątki.

- Nasz pracownik opowie o najważniejszych atrakcjach Świecia i regionu, istotnych imprezach, w których warto wziąć udział oraz przekaże praktyczne informacji odnośnie pobytu – zapewnia Tomasz Pasiek.

Sala multimedialna

W ostatnim pomieszczeniu powstanie sala multimedialna, w której będą prowadzone wykłady, prelekcje, pokazy filmów tematycznych i spotkania historyczne. Kluczowym elementem tego pomieszczenia stanie się tablica multimedialna, która poza tym, że będzie dużym ułatwieniem i pomocą w prowadzeniu wszelkich zajęć, pozwoli na pokazanie tych zbiorów, które nie mieszczą się w gablotach i innych salach.

redakcja, Źródło artykułu: swiecie.eu, Autor zdjęć: Andrzej Bartniak
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola