Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dzień Bez Papierosa

Data publikacji: 2013-11-19, Data modyfikacji: 2013-11-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu  informuje, iż  21 listopada 2013 r. po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (corocznie trzeci czwartek listopada).  

 

Dzień ten, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników  swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż  150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę  wytrzymać bez palenia- był to wymowny w swoim rodzaju  sukces. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w  którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach.  Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polakow  do rzucenia palenia.

 

Celem  Międzynarodowego Dnia Bez Papierosa  jest zwrócenie uwagi nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także - i przede wszystkim - zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji mających na celu  wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm.  Naszym celem jest wskazanie korzyści wynikających z niepalenia papierosów oraz zerwanie z nałogiem.

 

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk.  

 

W myśl nowych przepisów prawnych- strefy bezdymne powstają w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.

 

W strategii ochrony zdrowia zapobieganie narażeniu na dym tytoniowy należy do najważniejszych i najpilniejszych zadań państwa. Realizację  tego planu  osiągamy poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei - organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Współdziałanie wielu różnorodnych instytucji i organizacji, w tym środków masowego przekazu, pozwala na zwiększenie zakresu i zasięgu działań profilaktycznych oraz stworzenia efektywnie działających koalicji na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa. Podejmowane działania mają znacznie większy wpływ na postawy zdrowotne społeczeństwa, a w konsekwencji na stan zdrowia obywateli, dlatego też  gorąco zachęcam, aby  stali się Państwo promotorami i orędownikami idei czystego powietrza w miejscach publicznych. Wspólnie przekonajmy innych, że warto spędzić ten dzień bez papierosa.  

 

Zwracam się z apelem – ustanówmy dzień 21  listopada Dniem Bez  Papierosa lub  Dniem Rzucania Palenia.

 

Poniżej zamieszczono numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym  jak i  pomocne strony dla osób chcących zerwć z nałogiem. Zachęcam do  zapoznania się z nimi  i skorzystania z oferowanej tam  profesjonalnej pomocy.

 

 

 

Państwowy Inspektor
Sanitarny w Świeciu
Małgorzata Gackowska

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola