Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dzień bez papierosa

Data publikacji: 2013-05-09, Data modyfikacji: 2013-05-09
A A AWydrukDrukuj  
 

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Tegorocznym tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jest „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”.  

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu pragnie zaprosić do aktywnego udziału w tym szczególnym dniu.

- Może to idealny moment na podjęcie walki z nałogiem? Jest przynajmniej kilka powodów, aby zadać sobie trud rzucenia palenia – zaznacza Małgorzata Gackowska, Państwowy Inspektor Sanitarny w Świeciu. - W świetle obecnej wiedzy, nie ulega wątpliwości, że palenie tytoniu zagraża  zdrowiu. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia Polaków, jak właśnie tytoń.

Dym tytoniowy podrażnia, a w konsekwencji  uszkadza błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka, powoduje też liczne alergie. Jest  czynnikiem ryzyka rozwoju wielu złośliwych nowotworów, między innymi nowotworów płuc, krtani i gardła. Palenie tytoniu wywiera toksyczny wpływ na układ nerwowy, oddechowy i układ krążenia.

- Ustanówmy dzień 31 maja Dniem Bez  Papierosa lub Dniem Rzucania Palenia – apeluje Małgorzata Gackowska.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  801 108 108 (poniedziałek – piątek w godz. 11.00-19.00). Dodatkowe informacje na www.jakrzucicpalenie.pl.    

OPRAC. ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola