Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto wczoraj i dziś

Data publikacji: 2013-11-16, Data modyfikacji: 2013-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii. W sprzedaży jest już album „Dawne i dzisiejsze Świecie”.

 

Publikacja zawiera stare ryciny, widokówki i zdjęcia (najstarsze pochodzą z połowy XIX w., najmłodsze z około 1920 r.) oraz współcześnie wykonane fotografie dokładnie tych samych miejsc. Dzięki temu można zobaczyć, jak zmieniały się one w ciągu ostatnich ponad 150 lat.

 

Tekst powstał na podstawie pracy magisterskiej Agnieszki Koszowskiej, a uzupełnienie napisał Przemysław Krzyżanowski. Tekst jest w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku.

 

Stare fotografie i widokówki pochodzą z prywatnej kolekcji Adama Modlińskiego i ze zbiorów Izby Regionalnej. Autorami współczesnych zdjęć są Tomasz Karpiński, Mirosław Sejkowski i Szymon Wacławik. Część pochodzi z archiwum urzędu miejskiego.

 

Album „ Dawne i dzisiejsze Świecie” został wydany z okazji 675 lat nadania praw miejskich staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Świeciu i OKSiR-u.

 

Premiera książki odbyła się 11 listopada w ośrodku kultury. Można ją kupić w cenie 55 zł w punkcie informacji OKSiR-u przy ul. Wojska Polskiego 139.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola