Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Młodzi Niemcy wędrują śladami Kopernika

Data publikacji: 2013-10-16, Data modyfikacji: 2013-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 

Od soboty w Świeciu przebywają uczniowie z niemieckiego miasta Xanten. We wtorek wspólnie z rówieśnikami z Gimnazjum nr 2 złożyli wizytę w Urzędzie Miejskim w Świeciu.

 

Przyjazd 15-osobowej grupy młodych Niemców to efekt trzyletniej współpracy Gimnazjum nr 2 w Świeciu z tamtejszą szkołą. W tym roku program tygodniowej wizyty nosi tytuł „Śladami Kopernika.”

 

- Goście, wspólnie z 15-osobową grupą uczniów z naszej szkoły, byli w astrobazie w Świeciu.  Z kolei w Toruniu odwiedzili planetarium i wzięli udział w wypiekaniu tradycyjnych pierników – wyjaśnia Wioletta Kufel, dyrektor Gimnazjum nr 2. - Zwiedziliśmy również Grudziądz, a przed nami jeszcze wyjazd do Gdańska. Poza tym młodzież z obydwu krajów uczestniczy w szkole we wspólnych zajęciach sportowych.

 


Podczas wizyty w urzędzie miejskim burmistrz Tadeusz Pogoda przybliżył, między innymi, walory ekonomiczne gminy.

 

- Tego typu wymiany młodzieży to doskonała okazja do nawiązania kontaktów, a także do lepszego poznania kultury i tradycji swoich krajów – podkreślał burmistrz.

 

Tym bardziej, że jeden dzień Niemcy spędzili u polskich rodzin, by bliżej poznać wzajemne obyczaje.

 

Goście obejrzeli także film w niemieckiej wersji językowej, pokazujący historię, gospodarkę oraz wydarzenia kulturalne i sportowe w Świeciu.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola