Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mosty mają patronów

Data publikacji: 2013-08-19, Data modyfikacji: 2013-08-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Mirosław Lorch i Jan Kamiński zostali patronami mostów na Wdzie. Dzisiaj dokonano oficjalnego odsłonięcia tablic.

Z inicjatywą nadania nazw mostom wystąpiły dwa społeczne komitety upamiętnienia Jana Kamińskiego i Mirosława Lorcha. W marcu tego roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania mostowi na ul. Wojska Polskiego w Przechowie imienia Mirosława Lorcha, a na ul. Mickiewicza i Mostowej Jana Kamińskiego. Wprawdzie obydwa mosty leżą w ciągu dróg powiatowych, ale zgodnie z przepisami to gmina nadaje imiona tego typu obiektom, znajdującym się na jej terenie. Odsłonięcia tablic dokonały Anna Jarantowicz i Joanna Pokrzywińska, córki Jana Kamińskiego oraz Mirosława Lorch, wdowa po Mirosławie Lorchu. W uroczystości wzięli też udział Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia, Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, Grzegorz Chmielewski, przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego oraz szefowie obydwu komitetów społecznych, Józef Szydłowski i Waldemar Chełchowski.

Jan Kamiński (1943 – 1999), z zawodu drukarz, miłośnik Świecia i pasjonat historii miasta. Był autorem książek m.in. „Dzieje drukarstwa w Świeciu”, „Historia klubów sportowych w Świeciu”, „Zamek wodny w Świeciu” i „Słynni mieszkańcy Świecia”. Działał w Towarzystwie Miłośników Ziemi Świeckiej, był społecznym opiekunem zabytków miasta, inicjatorem odbudowy starej fary i wzniesienia obelisku w Kozłowie, upamiętniającego pobyt Fryderyka Chopina.

Mirosław Lorch (1951 – 1998), mimo że był chory na stwardnienie rozsiane i przykuty do łózka, wydawał i redagował „Gazetę Świecką” (pierwszy numer ukazał się w grudniu 1990 r.). Z jego inicjatywy zaczęło działać Towarzystwo Wspierania Osób Niepełnosprawnych. Był też inicjatorem powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych i jadłodajni dla ubogich. W 1997 r. Świecie otrzymało własną flagę według projektu Mirosława Lorcha - herb miasta na biało-czerwonej wstędze, rozdzielającej dwa niebieskie pasma, symbolizujące Wisłę i Wdę.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola