Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Na zbuntowanym okręcie

Data publikacji: 2013-12-11, Data modyfikacji: 2013-12-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Mirosław Sejkowski na każdym kroku podkreśla, że mieszka w Świeciu. Nie tylko w ramach pełnionej funkcji, ale też podczas turystycznych wyjazdów. Przebywając w Gdańsku zwiedzał – w czym towarzyszyła mu czapka z logo naszego miasta – replikę słynnego okrętu Bounty.

 

Mirosław Sejkowski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, to kolejna osoba, która bierze udział w naszej akcji „Promuj Świecie na świecie”.

 

- Przed dwoma laty byłem na zlocie żaglowców Baltic Sail w Gdańsku. Gościła tam piękna replika Bounty, XVIII-wiecznego okrętu żaglowego Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii – informuje Mirosław Sejkowski. - Żaglowiec zbudowano w 1960 roku w Nowej Szkocji na potrzeby filmu „Bunt na Bounty” z Marlonem Brando w roli głównej. Film przedstawiał wydarzenia z 1789 roku, kiedy to okręt przejęła zbuntowana przeciwko kapitanowi załoga.

 

W 1990 roku żaglowiec zagrał główną rolę w filmie „Wyspa skarbów”, a w 2006 roku wystąpił jako jeden z pirackich okrętów w drugiej części „Piratów z Karaibów”.

 

- Po zakupie biletu można było zwiedzić okręt i zakupić pamiątki. Piękna jednostka oglądana z zewnątrz, niestety nie zachwycała już tak bardzo wnętrzem, być może dlatego że nie wszystkie pomieszczenia były dostępne – wspomina Mirosław Sejkowski. - Porobiłem trochę zdjęć i teraz żałuję, że nie kupiłem żadnej pamiątki, bo rok temu, 29 października, Bounty zatonął w huraganie Sandy niedaleko wybrzeży Stanów Zjednoczonych – ubolewa Mirosław Sejkowski.

 

 

 

W akcji „Promuj Świecie na świecie” chcemy pokazać i wyróżnić mieszkańców, którzy są dumni z tego, skąd pochodzą, a przy okazji przyczyniają się do popularyzowania naszej gminy. Jeśli macie Państwo zdjęcie wykonane poza granicami naszego powiatu – prześlijcie je do nas.

 

Wszystkim, którzy chcieliby wziąć udział w akcji „Promuj Świecie na świecie” przypominamy, że jest tylko jeden warunek – na nadesłanym zdjęciu musi być widoczny herb, logo lub flaga Świecia. Nie jest istotne na czym będą się one znajdowały – na ubraniu, książce, kubku, zapalniczce czy jakimkolwiek innym gadżecie. Najważniejsze jest, by „były tam” z Państwem i wspólnie z Wami promowały naszą gminę.

 

Na zdjęcia czekamy do 31 grudnia br. (maksymalnie 2 zdjęcia od jednej osoby). Prosimy nadsyłać je na adres [email protected]. W e-mailu należy podać imię, nazwisko i numer telefonu oraz informację, gdzie wykonano fotografię. Można również zamieścić krótki opis podróży, dodać czy towarzyszyły jej jakieś ciekawe sytuacje lub okoliczności, w jakich zostało zrobione zdjęcie.

 

Osoby, które nadeślą najlepsze prace, otrzymają zestaw gadżetów oraz wydawnictw związanych z naszą gminą. Organizatorami akcji i fundatorami nagród są Urząd Miejski oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola