Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 2019-03-02, Data modyfikacji: 2019-03-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Izba Regionalna Ziemi Świeckiej zaprasza mieszkańców Świecia i okolic na zajęcia edukacyjne oraz otwarcie wystawy.Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Izba Regionalna Ziemi Świeckiej zaprasza mieszkańców Świecia i okolic na zajęcia edukacyjne oraz otwarcie wystawy.1 marca od godz 9.00 do 14.00 odbywać się będą prelekcje skierowane do młodzieży szkolnej, dotyczące oddziałów partyzanckich funkcjonujących na terenie ziemi świeckiej. W przestrzeni Izby Regionalnej powstanie również stoisko z najważniejszymi książkami i publikacjami na przytoczony temat.O godz. 17.00 odprawiona zostanie msza w kościele pw. Niepokoalnaego Poczęcia NMP w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, po której przedstawiciele organizatora i lokalnych organizacji społecznych złożą okolicznościowe wiązanki pod pamiątkową tablicą (godz. 18.00).O godzinie 18.30 w izbie regionalnej rozpocznie się wernisaż wystawy planszowej „Polskie podziemie niepodległościowe w Obwodzie Świecie w latach 1945-1956”, przedstawiającej biogramy wybranych członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na terenie dzisiejszego powiatu świeckiego.Ekspozycja obejmuje oddziały partyzanckie, szlak bojowy, potyczki z bezpieką, stosunek ludności pomorskiej do władzy ludowej, działalność Urzędu Bezpieczeństwa w Świeciu i grupy operacyjnej UB działającej na terenie powiatu świeckiego.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej; godz. 9.00-14.00: zajęcia edukacyjne; godz. 17.00 msza w "klasztorku"; godz. 18.00 złożenie wiązanek pod pamiątkową tablicą poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”; godz. 18.30 otwarcie wystawy „Polskie podziemie niepodległościowe w Obwodzie Świecie w latach 1945-1956”. Wystawę będzie można oglądać do 20 marca.

Pełna treść wiadomości na: 5223 at swiecie.eu
Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola