Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nasz człowiek w Brukseli

Data publikacji: 2013-10-29, Data modyfikacji: 2013-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Joanna Popiołek, podinspektor z wydziału gospodarki Urzędu Miejskiego w Świeciu, odbędzie staż w biurze europosła Tadeusza Zwiefki i Biurze Informacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli.

 

Nabór na odbycie stażu ogłosił Urząd Marszałkowski. Zgłosiło się 10 pracowników samorządowych z naszego województwa. Kandydaci byli zobowiązani do udokumentowania swojej pracy w jednostkach samorządu terytorialnego, przeszli także test znajomości języka angielskiego. Spośród wszystkich osób wybrano dwie – Joannę Popiołek i asystenta prezydenta Grudziądza.  Staż będzie trwał od 9 listopada do 18 grudnia.

 

Unia od wewnątrz

 

- To doskonała okazja do tego, by poznać realia pracy w Parlamencie Europejskim i zasady funkcjonowania struktur unijnych – zaznacza Joanna Popiołek.

 

Stażyści będą brali, między innymi, udział w codziennej działalności biur europosłów, w tym w konferencjach i seminariach. Ponadto zajmą się przygotowywaniem materiałów informacyjnych, monitorowaniem najnowszych publikacji aktów prawnych UE i zbieraniem danych dotyczących możliwości aplikowania do programów europejskich. Na stronie Biura Informacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego będą także publikować wydarzenia unijne istotne dla Kujaw i Pomorza.

 

Udział w stażu był możliwy także dzięki temu, że Świecie przystąpiło wiosną tego roku do stowarzyszenia Europa Kujaw i Pomorza. Do jego głównych zadań należy kształcenie kadr, m.in. w zakresie pozyskiwania i wykorzystania środków z Unii Europejskiej.

 

Trzeba być na bieżąco

 

Z takiego szkolenia skorzystała już Justyna Brzoskowska, kierownik Wydziału Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu. Nie przypadkowo pracownicy właśnie tego wydziału szkolą się najbardziej intensywnie w ramach projektu. To w zakresie ich obowiązków leży, miedzy innymi, przygotowywanie wniosków o dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej.

 

- Odbyłam kilkudniowe szkolenie w Komisji Europejskiej z koncepcji rewitalizacji. Nie chodzi tu jednak tylko o rewitalizację architektoniczną, ale także społeczną i ekonomiczną. Obecnie uczestniczę w kolejnym cyklu szkoleń, już w kraju,  poświęconemu okresowi programowania funduszy unijnych na lata 2014-2020 – wyjaśnia Justyna Brzoskowska i dodaje: - To doskonały sposób na poszerzenie wiedzy, pozwalający na to, by być na bieżąco z nowinkami w tym temacie.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola