Belka
Sobota, 25 Stycznia 2025   imieniny: Tatiana, Paweł, Miłosz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

O raku trzeba mówić i to głośno

Data publikacji: 2013-06-12, Data modyfikacji: 2013-06-12
A A AWydrukDrukuj  
 

- Kiedy dowiedziałem się, że mam raka, stwierdziłem, że nie mogę się poddawać i muszę żyć - dla syna i żony. W tym roku minęło 20 lat od operacji – wspomina Jerzy Wójcik.

Jak najskuteczniej uniknąć nowotworu płuca? Przede wszystkim nie palić. A jeśli nawet mieliśmy w swoim życiu dłuższą lub krótszą „przygodę z papierosem”, to przeprowadzać regularne badania profilaktyczne.

- Na raka płuca choruje coraz więcej osób. W latach 60. ilość zachorowań nie przekraczała 5 tys. rocznie, teraz wynosi ponad 20 tys. w ciągu roku – mówił prof. Jan Skokowski podczas wtorkowego spotkania z okazji Dni Walki z Rakiem

Inicjatorem spotkania był Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu i członek Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca. Jak nośny to temat, najlepiej świadczyła frekwencja – dziesiątki osób szczelnie wypełniły salę lustrzaną świeckiego ośrodka kultury.

Rak to nie wyrok, można z nim skutecznie walczyć, zwłaszcza, jeśli zostanie w porę wykryty.
- Dlatego o raku płuca trzeba mówić i to głośno, a takie spotkania, jak dzisiejsze, są doskonałą okazją do tego, aby propagować badania profilaktyczne – zaznaczał Jan Skokowski.

Co powinno nas zaniepokoić? Jeśli zauważymy u siebie utratę masy ciała, intensywny kaszel, częste infekcje dróg oddechowych, szybkie męczenie się - to sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś niedobrego.

Przed 20 laty poważnie potraktował  te objawy Jerzy Wójcik.
- Spora w tym zasługa trzech koleżanek z ówczesnej rady miejskiej, które pracowały w służbie zdrowia. Zasugerowały, żebym się zbadał i tak zrobiłem. Okazało się, że nowotwór zaatakował prawe płuco – wspomina.  

Wtedy jeszcze palił. I to dużo – do dwóch paczek dziennie. Do tego jeszcze dochodziły szkodliwe warunki pracy na kotle sodowym w świeckiej Celulozie.

- Ostatniego papierosa zapaliłem w szpitalu przy ul. Seminaryjnej w Bydgoszczy, gdzie pojechałem na badania. Poszedłem zapalić do ubikacji, wtedy wszyscy tak robili. Kiedy wszedłem do środka i poczułem zapach dymu połączony ze specyficzną wonią moczu, oddanego przez ludzi po chemioterapii, wyrzuciłem papierosa i wyszedłem – opowiada.

W kwietniu 1993 r. Jerzy Wójcik trafił do szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie operował go właśnie Jan Skokowski, obecny na spotkaniu w Świeciu. Usunięto mu całe prawe płuco, potem dostał serię 27 naświetleń. Kolejne kontrole nie wykazały przerzutów na inne organy.

- W takich chwilach ważna jest nie tylko dobra opieka medyczna, ale też wsparcie ze strony bliskich, co podkreślał podczas swojego wykładu prof. Skokowski. Ja takie wsparcie otrzymałem od rodziny i przyjaciół. Poza tym miałem silną motywację, by żyć, przede wszystkim dla syna, który miał wtedy 6 lat i dla żony – podkreśla Jerzy Wójcik.

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola