Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przejechali ponad sto kilometrów

Data publikacji: 2013-04-28, Data modyfikacji: 2013-04-28
A A AWydrukDrukuj  
 

W sobotę 144 zawodników wzięło udział w trzecim etapie wyścigu kolarskiego, którego trasa wiodła przez gminę Świecie. Zwycięzca etapu otrzymał puchar ufundowany przez burmistrza Świecia.

Przez naszą gminę przebiegał trzeci etap XXV Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza. Wyścig rozpoczął się w czwartek 25 kwietnia. Pierwszy etap obejmował trasę Gruta- Łasin-Jabłonowo Pomorskie, drugi gminę Chełmża, trzeci Świecie, a czwarty Grudziądz, gdzie 28 kwietnia zaplanowano zakończenie. Pierwszego dnia na starcie stawiło się 192 zawodników z całego świata. O tym, jak wyścig jest wyczerpujący, najlepiej świadczy fakt, że w Świeciu pojawiło się już tylko 144 kolarzy.
Trasa o długości 102 km prowadziła przez ulice Świecia, Sulnówko, Sulnowo, Dziki, Ernestowo i Czaple. Start i meta znajdowały się koło hali widowiskowo-sportowej w Świeciu.
Świecki etap zdominowali Holendrzy. Wprawdzie wygrał go Białorusin, ale drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęli kolarze holenderscy. Na piątej pozycji uplasował się reprezentant Kazachstanu, a na szóstej Danii. Z Polaków jako ósmy na metę dojechał Patryk Krzywda. Inny Polak, Tobiasz Pawlak, zwycięzca drugiego etapu, w Świeciu był 27 i stracił koszulkę lidera.
Zwycięzca, Białorusin Vasili Strokau, odebrał puchar od Tadeusza Pogody, burmistrza Świecia, który sprawował patronat nad trzecim etapem wyścigu.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola