Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Psy czekają na dom

Data publikacji: 2013-05-07, Data modyfikacji: 2013-05-07
A A AWydrukDrukuj  
 

Max i Gustaw zostali schwytani w Terespolu Pomorskim. Luna koczowała przy Zespole Szkół Specjalnych w Świeciu. To tylko niektóre z 14 psów, które przebywają obecnie w Tymczasowym Punkcie dla Zwierząt w Sulnówku. Fundacja „Pieskie Życie” poszukuje domów dla czterech czworonogów.

Max, pies w typie owczarka niemieckiego długowłosego i Gustaw, średniej wielkości kundel, mieszkają w punkcie od tygodnia. Psy zostały schwytane w Terespolu Pomorskim. Jak twierdził zgłaszający – wbiegły do jego garażu i nie chciały z niego wyjść. Max jest dużym, dominującym psem. Zna podstawowe komendy – „siad”, „łapa”. Ma 1-2 lata. Gustaw jest uległy i nieśmiały. Ma około 4-5 lat. Oba psy miały czarne obroże na szyjach. Nie miały czipów czy tatuaży. Do tej pory nikt ich nie szukał.

W Głogówku Królewskim schwytana została – niezwykle urodziwa – Baśka. Ta, bardzo radosna i łagodna suczka, ma około 2 lata. Uwielbia spacery i zabawy z piłką. Od niedawna w punkcie, w Sulnówku, mieszka też Leon. Mały kundelek przebywał na brzegu Jeziora Deczno. Dokarmiający koty ludzie, skarżyli się, że Leon wyjada karmę i przegania koty.

Najdłużej w punkcie w Sulnówku mieszkają: Chinka i Borys. Minął właśnie drugi rok. Chinka, w typie teriera, jest łagodną i wesołą suczką. Uwielbia kontakt z człowiekiem, wspólne, długie spacery. Ma charakter. Toleruje tylko niektóre psy. Sama wybiera, które.

Borys zna podstawowe komendy. Jest łagodny i przyjazny. Dżeki i Lola zostali porzuceni przez swoich opiekunów. Dżeki – bo jest już wiekowym psem, a Lola – z zemsty na członku rodziny. Oba czworonogi czekają na swoją szansę.

Lolek i Irys to sieroty. Ich pan – bezdomny z Dworzysk – zmarł. Gdyby nie pomoc sołtysa wsi, nie wiadomo, co stałoby się ze zwierzętami. Od roku mieszkają w punkcie.

Łagodny olbrzym – Tofik – lubi, gdy ktoś posiedzi z nim w kojcu. Jest przyjazny i spokojny, choć trochę wycofany. 

Hela to mała, śliczna suczka. Radosna i ruchliwa. Została zabrana z opuszczonej posesji w Świętem, gdzie mieszkała w norze wygrzebanej w ziemi. Jadła to, co upolowała lub znalazła.

Malutka Zuza trafiła do punktu, gdyż jej właścicielka z Dzików nie mogła się nią opiekować ze względu na stan zdrowia. Suczka jest przesympatyczna. 

Psy są zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby przygarnąć któregoś z czworonożnych mieszkańców punktu w Sulnówku, może to zrobić bezpłatnie. Wystarczy zgłosić się do komendy Straży Miejskiej w Świeciu, która mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 124. Informacji zaczerpnąć można też pod nr. tel.: 52 33 10 950 (czynny całą dobę oprócz niedzieli).

Współpracująca ze świecką Strażą Miejską fundacja „Pieskie Życie” ze Świecia, opiekuje się teraz czterema pieskami, dla których poszukujemy domów. Pierwszym jest Pumba – młody czworonóg uratowany przed transportem do „schroniska” w Wojtyszkach i uśpieniem. Pies jest zaszczepiony i zaczipowany. Drugą podopieczną fundacji jest Nefi. Łagodna suczka jest w trakcie rekonwalescencji. Trafiła pod skrzydła fundacji ranna, po wypadku. Ma około 2 lata. Jest zaszczepiona.

Pod okiem fundacji są też dwa szczenięta – Miki i Mini. Zostały podrzucone na jedną z posesji w Świeciu. W sprawie podopiecznych fundacji kontaktować można się z panią Kasią pod nr. tel.: 798 057 778.

Do Straży Miejskiej w Świeciu docierają sygnały od mieszkańców powiatu o przypadkach znęcania się nad zwierzętami domowymi i gospodarskimi. Ostatni dotyczył Gródka. Każdą tego typu sprawę należy zgłaszać na policję lub do swojego urzędu gminy (zazwyczaj sprawy te podlegają pod wydział ochrony środowiska), ponieważ Straż Miejska w Świeciu działa tylko na terenie gminy Świecie. Poza nią takiego prawa nie ma.

TOMASZ KARPIŃSKI

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola