Warto wybrać się na świecki zamek na otwartą we wtorek, ciekawą wystawę poświęconą bartnictwu i pszczelarstwu.
Wśród eksponatów znalazły się, m.in., stare ule z różnych regionów Polski, kociołki do wytapiania wosku, prasy do wyciskania miodu i miodarki do jego odwirowywania.
Przedmioty pochodzą ze zbiorów Józefa Bondarczyka z Więcborka, pszczelarza i kolekcjonera. Znaczna ich część związana jest z materialną kulturą pszczelarską Pomorza. Józef Bondarczyk zgromadził także bogaty zbiór fachowej literatury, w tym unikatowe pozycje z XVIII i XIX wieku. Pod koniec lat 90. założył przy pasiece skansen pszczelarski.
- Z czasem, z uwagi na wiek i wielkość zbioru, postanowiłem przekazać jego część do szkoły rolniczej w Sypniewie – mówił Józef Bondarczyk. Chwalił jednocześnie pomysłowy wystój wystawy, której kuratorem jest Hanna Kawecka z ośrodka kultury w Świeciu.
- Widzimy tu eksponaty z różnych epok i różnych regionów kraju, które obrazują historię i rozwój pszczelarstwa. Dawne tradycje nadal są kultywowane, zarówno w małych pasiekach, jak i w dużych przedsiębiorstwach, które mają dziesiątki uli – zaznaczył na otwarciu wystawy Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej i jednocześnie szef komitetu organizacyjnego XXX Wojewódzkich Dni Pszczelarza w Świeciu, w ramy których wpisuje się wystawa na zamku.
Ekspozycję można zwiedzać do 10 września. Z kolei w Izbie Regionalnej do obejrzenia jest wystawa ekslibrisów związanych z pszczelarstwem, również z kolekcji Józefa Bondarczyka. Więcej o Wojewódzkich Dniach Pszczelarza w naszym mieście tutaj.
Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola