10 lutego przypada 69. rocznica wyzwolenia Świecia spod okupacji niemieckiej. Przedstawiciele władz gminy złożą tego dnia wiązanki kwiatów na mogiłach i pod pomnikami.
10 lutego 1945 r. wkroczyły do Świecia oddziały polskie i radzieckie generała P. Batowa, działające w ramach 2 Frontu Białoruskiego, dowodzonego przez marszałka Konstantego Rokossowskiego. Walki o miasto rozpoczęły się już 25 stycznia.
Podczas ponad pięcioletniej okupacji niemieckiej zginęło wielu mieszkańców Świecia, m.in. rozstrzelanych przy ul. Polnej czy pacjentów szpitala psychiatrycznego zamordowanych w Mniszku. Różnie ocenia się także okres po wkroczeniu wojsk radzieckich i ustanawiania nowej, ludowej władzy. Towarzyszyły temu aresztowania, doraźne sądy, wydające surowe wyroki, nakaz ciężkiej pracy, grabieże i gwałty na polskich kobietach.
Nie wdając się w polityczne rozważania, tego dnia czcimy przede wszystkim fakt zrzucenia krwawego, hitlerowskiego terroru i pamięć tych, którzy oddali wówczas swoje życie, w tym 784 żołnierzom Armii Czerwonej.
Z okazji rocznicy wyzwolenia Świecia, w poniedziałek 10 lutego o godz. 12.00 przedstawiciele władz gminy i delegacje urzędu miejskiego złożą wiązanki kwiatów:
- przy dwóch mogiłach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza,
- na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Hellera,
- pod pomnikiem na Małym Rynku,
- na cmentarzu w Przechowie,
- na mogile przy ul. Polnej,
- na cmentarzu w Grucznie,
- na mogile w Skarszewie.
Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola