Belka
Piątek, 10 Stycznia 2025   imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rocznica zrzucenia hitlerowskiej okupacji

Data publikacji: 2014-02-06, Data modyfikacji: 2014-02-07
A A AWydrukDrukuj  
 

10 lutego przypada 69. rocznica wyzwolenia Świecia spod okupacji niemieckiej. Przedstawiciele władz gminy złożą tego dnia wiązanki kwiatów na mogiłach i pod pomnikami.

 

10 lutego 1945 r. wkroczyły do Świecia oddziały polskie i radzieckie generała P. Batowa, działające w ramach 2 Frontu Białoruskiego, dowodzonego przez marszałka Konstantego Rokossowskiego. Walki o miasto rozpoczęły się już 25 stycznia.

 

Podczas ponad  pięcioletniej okupacji niemieckiej zginęło wielu mieszkańców Świecia, m.in. rozstrzelanych przy ul. Polnej czy pacjentów szpitala psychiatrycznego zamordowanych w Mniszku. Różnie ocenia się także okres po wkroczeniu wojsk radzieckich i ustanawiania nowej, ludowej władzy. Towarzyszyły temu aresztowania, doraźne sądy, wydające surowe wyroki, nakaz ciężkiej pracy, grabieże i gwałty na polskich kobietach.

 

Nie wdając się w polityczne rozważania, tego dnia czcimy przede wszystkim fakt zrzucenia krwawego, hitlerowskiego terroru i pamięć tych, którzy oddali wówczas swoje życie, w tym 784 żołnierzom Armii Czerwonej.

 

Z okazji rocznicy wyzwolenia Świecia, w poniedziałek 10 lutego o godz. 12.00 przedstawiciele władz gminy i delegacje urzędu miejskiego złożą wiązanki kwiatów:
- przy dwóch mogiłach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza,
- na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Hellera,
- pod pomnikiem na Małym Rynku,
- na cmentarzu w Przechowie,
- na mogile przy ul. Polnej,
- na cmentarzu w Grucznie,
- na mogile w Skarszewie.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola