Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rozmawiali o kompleksie w Sulnówku

Data publikacji: 2013-08-09, Data modyfikacji: 2013-08-09
A A AWydrukDrukuj  
 

Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego jest jasne - w Sulnówku musi powstać kompleks unieszkodliwiania odpadów i nie może on być mniejszy od planowanego.

Nie można też wozić odpadów do utylizacji tam, gdzie gminom się podoba. 1 sierpnia zorganizowano spotkanie w Urzędzie Miejskim w Świeciu w odpowiedzi na pismo  wystosowane przez część radnych. Wyrazili w nim wątpliwości, co do sensowności budowy kompleksu unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku w wielkości proponowanej przez gminę.

W spotkaniu wzięli udział m.in. burmistrz Świecia, radni, przedstawiciele spółki Eko-Wisła, a także Małgorzata Walter, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Katarzyna Osenkowska, pracownik tego departamentu.

Zwróciły one uwagę, że w przypadku utylizacji odpadów, całe województwo zostało podzielone na regiony. Powiat świecki znajduje się w regionie nr 1, który obejmuje także powiaty sępoleński, tucholski i grudziądzki. W każdym z regionów powstaną – zgodnie z planem wojewódzkim – Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). U nas będą one znajdowały się w Bladowie koło Tucholi, Zakurzewie koło Grudziądza i właśnie w Sulnówku koło Świecia.

Każdy z tych zakładów musi mieć odpowiednie wyposażenie i infrastrukturę do mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów. Wszystkim im przypisane są konkretne moce przerobowe. Dlatego kompleks w Sulnówku, aby spełniać podstawowe wymogi techniczne, musi być tej wielkości, jaka została wcześniej zaplanowana. Mniejszej instalacji już po prostu nie można postawić.

I kolejna ważna sprawa - zgodnie z planem, zakładającym powstanie instalacji regionalnych, gminy z regionu 1 (do którego należy też Świecie) nie będą mogły dostarczać odpadów zmieszanych poza ten obszar, np. do mającej powstać spalarni pod Bydgoszczą w regionie 5. Muszą one zostać zutylizowane w jednym z trzech zakładów zlokalizowanych na naszym terenie.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola