Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Spotkanie z pisarzem i podróżnikiem

Data publikacji: 2013-05-15, Data modyfikacji: 2013-05-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu zaprasza 20 maja na spotkanie z podróżnikiem Romanem Pankiewiczem, odkrywcą i autorem książki „Islandia – trzeci żywioł”.

 

Książka o Islandii powstała w wyniku spontanicznej decyzji i skierowana jest w głównej mierze do młodych czytelników. Zachęcając ich do nauki języków obcych autor udowadnia, jak łatwo można podjąć pracę w innych krajach, przeznaczając wolny czas na poznawanie kultury i zwyczajów ich mieszkańców.

 

Podczas spotkania odbędzie się prezentacja multimedialna. Autor opowie o tym mało znanym, a bardzo ciekawym kraju, natomiast po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki „Islandia - trzeci żywioł” w promocyjnej cenie 15 zł.

 

Roman Pankiewicz jest krakowianinem. Pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co przełożyło się na późniejszą chęć poznawania świata. W czasie 10 – letniego pobytu poza granicami naszego kraju, potrafił połączyć pracę zawodową z żyłką odkrywcy.

 

Po ukończeniu szkoły hotelarskiej i odbyciu służby wojskowej przez kilka lat pracował w wyuczonym zawodzie w krakowskich hotelach, pokonując kolejne etapy stanowiska recepcjonisty. Życie „za żelazną kurtyną” i brak perspektyw normalnego poznawania świata spowodowało zmianę miejsca pracy i zatrudnienie się w firmie prowadzącej prace budowlane w wielu krajach świata.

 

Znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej zaowocowała wysłaniem go przez pracodawcę na ponad 3 - letni okres do Moskwy, a następnie również na 3 lata do Frankfurtu nad Menem. Umiejętność połączenia pracy zawodowej z analityczną obserwacją życia mieszkańców kraju, w którym przebywał uświadomiła mu potrzebę poznawania miejsc, o których nie wspominają turystyczne bedekery.

 

W przerwach między pobytami za granicą autor zajmował się (i robi to nadal) organizacją w Polsce koncertów artystów zza wschodniej granicy, a po ostatnim wojażu na Islandię przez 2 lata był menedżerem znanego pisarza literatury dziecięcej, Wiesława Drabika. Obecnie zaczął pisać następną książkę w ramach zaplanowanego tryptyku „Trzy Żywioły” pt. „Niemcy - drugi żywioł”. Więcej o autorze TUTAJ.

 

Spotkanie z Romanem Pankiewiczem, 20 maja, godz. 17.00, czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Wstęp wolny.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola