Belka
Niedziela, 26 Stycznia 2025   imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tradycja po liftingu

Data publikacji: 2012-09-06, Data modyfikacji: 2012-10-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Tradycja po liftingu

Od 7 do 8 września potrwa Maraton Piosenki Osobistej „Nocne Śpiewanie", jedna z najstarszych cyklicznych imprez w Świeciu.

W porównaniu z kilkoma ostatnimi edycjami, na tegorocznym „Nocnym Śpiewaniu" usłyszymy więcej muzyki z „krainy łagodności", jak określa się piosenkę literacką, autorską i poezję śpiewaną. Nie znaczy to jednak, że zdominuje ona imprezę, jak to było jeszcze dziesięć lat temu. Nie zabraknie też innych gatunków - od popu po bardziej rockowe brzmienia.

Maraton potrwa dwa dni. 7 września w kawiarni Cafe Kultura, oprócz uczestników części konkursowej, wysłuchamy recitalu Bogusława Nowickiego, wokalisty, wykonawcy piosenki autorskiej, autora tekstów kilkuset piosenek. 8 września impreza przeniesie się na zamek, gdzie wystąpi zespół Dom o Zielonych Progach, grający szeroko pojętą poezję śpiewaną oraz piosenkę turystyczną. Po koncercie laureatów na scenie pojawi się grupa Yank Shippers, która współczesną tematykę żeglarską łączy z folkowymi fascynacjami.

Organizator, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, zadbał o jak największe nagłośnienie części konkursowej maratonu.
- Informacje o konkursie można było znaleźć na Facebooku, portalach muzycznych takich jak Klipon.pl i na forach internetowych. Wykorzystaliśmy też własną bazę kontaktów. Wysyłaliśmy powiadomienia do grupy osób, które z kolei informowały kolejnych znajomych, a ci następnych - wyjaśnia Agnieszka Puza, specjalistka do spraw public relations OKSiR w Świeciu.

Magnesem dla wykonawców było na pewno pozyskanie przez organizatora jako partnera Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W jury będzie zasiadał jego przedstawiciel, a to szansa, że zostaną zauważeni i być może wypłyną dzięki temu na szersze wody.
Wszystkie te działania przyniosły zamierzony efekt. Na konkurs zgłosiło się aż 41 zespołów i solistów, trzy razy więcej niż w poprzednich edycjach.
- Otrzymaliśmy zgłoszenia z całej Polski. Tak duże zainteresowanie zapewnia nam znakomitą promocję całego maratonu w kraju - zaznacza Hanna Górska, koordynator Działu Merytorycznego OKSiR-u. - Nie odcinając się od korzeni „Nocnego Śpiewania", otwieramy się na nowe formy wyrazu artystycznego, zachęcając tym samym do udziału kolejne pokolenia.

Wątpliwości co do tego, że tegoroczna edycja będzie ciekawa, nie ma Michał Maciudziński, koordynator konkursu, który zasiadał w komisji kwalifikacyjnej.
- Spośród 41 wykonawców wybraliśmy 27 do części konkursowej maratonu. Mieliśmy niekiedy twardy orzech do zgryzienia, bo było bardzo wiele nagrań na wysokim poziomie - przyznaje. - W dużej mierze trudno je zaszufladkować i przypisać do jednego gatunku muzycznego. Wielu wykonawców łączyło różne style w niezwykle ciekawy sposób. Część to niemal gotowe materiały na płytę. Dominowała piosenka autorska, a jeśli trafiały się wykonania znanych już piosenek to we własnej, często bardzo ciekawej aranżacji. Sadząc po wysokim poziomie nadesłanych nagrań, maraton zapowiada się bardzo ciekawie - prognozuje Michał Maciudziński.
Uczestnicy części konkursowej będą rywalizować o główną nagrodę w wysokości 2,5 tys. zł, ufundowaną przez burmistrza Świecia.

29. Maraton Piosenki Osobistej „Nocne Śpiewanie"

piątek, 7 września, kawiarnia Cafe Kultura, wstęp wolny
godz. 16.00 - przesłuchania konkursowe
godz. 21.00 - występ Bogusława Nowickiego
godz. 23.00 - wspólne śpiewanie w Cafe Kultura
sobota, 8 września, zamek, bilety 15 zł
godz. 21.00 - Dom o Zielonych Progach
godz. 23.00 - koncert laureatów
godz. 00.00 - Yank Shippers
godz. 01.30 - wspólne śpiewanie przy ognisku

Bilety do nabycia od 23 sierpnia w Punkcie Informacji OKSiR, ul. Wojska Polskiego 139, tel.: 52 562 73 71.

ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

 

swiecie.eu, Źródło artykułu: swiecie.eu, Autor zdjęć: swiecie.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola