Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Twarzą w twarz

Data publikacji: 2013-05-24, Data modyfikacji: 2013-05-25
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzisiaj odsłonięto dwie pierwsze kamienne twarze autorstwa Marka Tomasika. W sumie w Świeciu pojawi się ich ponad 200.

Granitowe głowy wysokie na 120 cm stanęły koło wejścia do ośrodka kultury przy ul. Wojska Polskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonali burmistrz Tadeusz Pogoda, Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej i Justyna Brzoskowska, kierownik Wydziału Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej. Obecny był także Marek Tomasik, autor rzeźb i pomysłodawca projektu „Twarze miasta”.

Do tej pory powstało już 200 mniejszych, abstrakcyjnych twarzy o wielkości od 15 do 40 cm. Będą one zdobiły kamienice, tworząc ciąg od ul. Wojska Polskiego, poprzez Gimnazjalną i Klasztorną. Kolejne pojawią się na ul. Sądowej od wjazdu do szpitala psychiatrycznego aż do mostu na Wdzie. Ich montaż rozpocznie się latem tego roku.

- Pojawią się nie tylko na kamienicach komunalnych, należących do gminy, ale także na prywatnych budynkach. Rozmawiałem już z paroma właścicielami kamienic, którzy chętnie zgodzili się na ich montaż – mówi Marek Tomasik.

Kamienne twarze będą osadzone w otworze wyciętym w murze. Każda z nich jest na odwrocie drutowana. Stanowi to swego rodzaju zbrojenie, dzięki któremu po przyklejeniu, będzie lepiej wiązała się z podłożem.

Marek Tomasik jest w trakcie rzeźbienia w pracowni na zamku także 10 większych twarzy o wielkości od 60 do 140 cm. Oprócz dwóch stojących już koło OKSiR-u, dwie kolejne pojawią się naprzeciw siebie przy ul. Wojska Polskiego i Gimnazjalnej, następna na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego, trzy na terenie szpitala psychiatrycznego i dwie przy moście na Wdzie. Dodatkowo artysta wykona dwie ogromne rzeźby, z których jedna stanie na rondzie koło Nowego Szpitala, a druga na przeciwnym krańcu miasta.

- Rozglądam się za odpowiednio dużymi kamieniami, bo rzeźby będą miały około trzech metrów wysokości – wyjaśnia Marek Tomasik.

ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola