Belka
Piątek, 10 Stycznia 2025   imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W kompleksie praca wre

Data publikacji: 2014-03-02, Data modyfikacji: 2014-03-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Trwają prace przy budowie kompleksu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Sulnówku.

 

W sierpniu ubiegłego roku przetarg na wykonanie inwestycji wygrało przedsiębiorstwo Egbud z Bogatyni.

 

- Wybór wykonawcy poprzedziła staranna analiza dokumentów. Egbud ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Budował, między innymi, zakład unieszkodliwiania odpadów w Lubawce. Tamtejsze przedsiębiorstwo gospodarki odpadami, które zleciło prace, wystawiło Egbudowi pochlebne opinie – podkreśla Edyta Kliczykowska, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

 

 

 

Inwestycja będzie kosztować 34 mln zł netto. W skład Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku wejdą m.in. nowoczesna sortownia, kompostownia, magazyny oraz punkt przerobu odpadów budowlanych i demontażu odpadów wielkogabarytowych (np. mebli).

 

 

 

 

Budowa nowoczesnego kompleksu jest koniecznością. W przypadku utylizacji odpadów całe województwo kujawsko-pomorskie zostało podzielone na regiony. Powiat świecki znajduje się w regionie nr 1, który obejmuje także powiaty sępoleński, tucholski i grudziądzki. W każdym z regionów powstaną – zgodnie z planem wojewódzkim – Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). U nas będą one znajdowały się w Bladowie koło Tucholi, Zakurzewie koło Grudziądza i właśnie w Sulnówku koło Świecia.

 

Każdy z tych zakładów musi mieć odpowiednie wyposażenie i infrastrukturę do mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów. Wszystkim im przypisane są konkretne moce przerobowe.

 

- Dlatego kompleks w Sulnówku, aby spełniać podstawowe wymogi techniczne, musi być tej wielkości, jaka została wcześniej zaplanowana. Mniejszej instalacji już po prostu nie można postawić – zaznacza Edyta Kliczykowska.

 

 

 

 

Do końca stycznia tego roku Egbud przeprowadził roboty ziemne i wykonał betonową podbudowę na potrzeby punktu demontażu odpadów wielkogabarytowych, punktu przygotowania odpadów zielonych, boksów magazynowych surowców wtórnych i budynku administracyjnego. Pobudowano też sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i ścieków technologicznych. W lutym zaczęto też wznosić mury części obiektów.

 

Prace potrwają do 30 września 2014 r. Egbud dał na nie 3-letnią gwarancję, a gmina ma 270 dni na zgłoszenie ewentualnych wad.

 

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola