Belka
Piątek, 10 Stycznia 2025   imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W rocznicę zrzucenia hitlerowskiej okupacji

Data publikacji: 2014-02-06, Data modyfikacji: 2014-02-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Świecie w czasie II wojny światowej. Duży Rynek

 

10 lutego przypada 69. rocznica wyzwolenia Świecia spod okupacji niemieckiej. Przedstawiciele władz gminy złożą tego dnia wiązanki kwiatów na mogiłach i pod pomnikami.

 

10 lutego 1945 r. wkroczyły do Świecia oddziały polskie i radzieckie generała P. Batowa, działające w ramach 2 Frontu Białoruskiego, dowodzonego przez marszałka Konstantego Rokossowskiego. Same walki o miasto rozpoczęły się już 25 stycznia. Niemcy zajmowali stanowiska na terenie dzisiejszego starego miasta, ustawiając swoje działa na ulicy Sądowej, nieco powyżej obecnego przedszkola.

 

Podczas ponad  pięcioletniej okupacji niemieckiej zginęło wielu mieszkańców Świecia, m.in. rozstrzelanych przy ul. Polnej czy pacjentów szpitala psychiatrycznego zamordowanych w Mniszku. Różnie ocenia się także okres po wkroczeniu wojsk radzieckich i ustanawiania, nowej ludowej władzy. Towarzyszyły temu aresztowania, doraźne sądy, wydające surowe wyroki, nakaz ciężkiej pracy, grabieże i gwałty na polskich kobietach.

 

Nie wdając się w polityczne rozważania, tego dnia czcimy przede wszystkim fakt zrzucenia krwawego, hitlerowskiego terroru i pamięć tych, którzy oddali życie w tamtym okresie, w tym bezimiennym 784 żołnierzom Armii Czerwonej.

 

Z okazji rocznicy wyzwolenia Świecia, w poniedziałek 10 lutego o godz. 12.00 przedstawiciele władz gminy i delegacje urzędu miejskiego złożą wiązanki kwiatów:
- przy dwóch mogiłach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza,
- na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Hellera,
- pod pomnikiem na Małym Rynku,
- na cmentarzu w Przechowie,
- na mogile przy ul. Polnej,
- na cmentarzu w Grucznie,
- na mogile w Skarszewie.

 

PRZEMYSŁAW KRZYŻANOWSKI
ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

 

7.02.2014

 

Odwiedziło nas:

 

2685508 osób

 

Urząd Miejski w Świeciu

 

ul. Wojska Polskiego 124

 

86-100 Świecie

 

tel..: (52) 333 23 10

 

fax.: (52) 333 23 11 (sekretariat)

 

email: [email protected]

 

Urząd Stanu Cywilnego

 

ul. Duży Rynek 1

 

86-100 Świecie

 

tel.: (52) 380 08 14

 

fax: (52) 380 08 12

 

email: [email protected]

 

Copyright © 2012 UM Świecie | Polityka plików cookies

 

Wykonanie VOBACOM

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola