Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wkrótce przetarg na budowę biblioteki

Data publikacji: 2013-11-06, Data modyfikacji: 2013-11-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Ma być nowoczesna i funkcjonalna tak, aby zapewniać jak najlepszy dostęp do książek i komputerowych programów edukacyjnych – mowa o nowej bibliotece w Świeciu. W listopadzie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę.  

 

W styczniu tego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny biblioteki. Wygrał go grudziądzki architekt Michał Jagła, który opracował później szczegółowy projekt wykonawczy.

 

- Projekt został już przez nas zweryfikowany. W kwestii wyglądu i podstawowych rozwiązań nie będzie on zbytnio różnił się od koncepcji przedstawionej na początku roku – mówi Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

 

Najistotniejsza różnica będzie polegała na tym, że na tyłach budynku nie będzie sceny z widownią do organizowania koncertów i imprez letnich.

 

- Architekt zasugerował jej budowę w pierwotnej wersji, nie wiedząc, że obok mamy amfiteatr. Zrezygnowaliśmy z tego, bo budowa dwóch podobnych obiektów tak blisko siebie mijałaby się z celem – zwraca uwagę Ryszard Sadowski.

 

(Poniżej koncepcja architektoniczna autorstwa Michała Jagły)

 

Biblioteka będzie miała 1000 m kw. powierzchni użytkowej. Powstanie w miejscu dawnego płatnego parkingu przy ul. Sienkiewicza. Charakterystyczne dla jej wnętrza będą otwarte przestrzenie, z niewielką ilością ścian działowych.

 

Na parterze będą znajdowały się m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia, stanowiska komputerowe, archiwum, sanitariaty i szatnia. W sali na piętrze zostanie usytuowany księgozbiór dla dzieci i młodzieży  oraz sala wielofunkcyjna, mogąca pomieścić do 60 osób. Będzie można w niej urządzać wieczorki autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi czy szkolenia. 

 

Na piętrze będzie również wydzielone miejsce z kanapami, fotelami i stołami do zabaw i spędzania czasu przez dzieci.

 

- Dzieci zostaną pod opieką pracownika, a w tym czasie rodzic będzie mógł w spokoju przejrzeć księgozbiór, wypożyczyć książkę czy skorzystać z komputera. Chcemy tu także organizować zajęcia edukacyjne dla dzieci – wyjaśnia Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.

 

Od południa i zachodu zaprojektowano taras z ławkami do czytania i wypoczynku. Elewacja w dużej części będzie przeszklona. Powstanie też parking na 31 samochodów. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, dzięki podjazdowi i windzie. Przybliżony, szacunkowy koszt budowy to 5,3 mln zł.

 

- Rzeczywistą cenę poznamy jednak dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę. Często jest tak, że jest ona wówczas znacznie niższa od pierwotnie planowanej – wyjaśnia Ryszard Sadowski.

 

Przetarg zostanie ogłoszony w połowie listopada, a rozstrzygnięty nie prędzej niż w grudniu. Prace zaczną się więc wczesną wiosną, chyba, że zima okaże się łagodna i pozwoli na ich

 

email: [email protected]

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola