Aż 189 kobiet i mężczyzn uczestniczyło w projekcie Program Aktywizacji i Wsparcia w Gminie Świecie, realizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. 12 grudnia odbyła się konferencja kończąca dwuletni cykl.
Celem projektu było ograniczenie zjawiska tzw. wykluczenia społecznego, tak by osoby bezrobotne, w trudnej sytuacji materialnej, często też bez określonego zawodu, mogły aktywnie funkcjonować w społeczeństwie i łatwiej znalazły zatrudnienie.
Uczestnicy brali udział w warsztatach z doradcą zawodowym i psychologiem oraz w kursie komputerowym. Kładziono też nacisk na zdobycie praktycznych umiejętności. I tak Małgorzata Mularz z Terespola Pomorskiego i Hanna Kot z Sulnowa nabywały umiejętności, jako pomoc kuchenna w restauracji Stylowa w Świeciu.
- Prawie każda kobieta potrafi gotować, ale to nie znaczy, że nie można nauczyć się czegoś nowego. My się nauczyłyśmy. Tym bardziej, że oprócz gotowania miałyśmy też kurs kasy fiskalnej – zaznaczają.
Daniel Karnowski był jednym z uczestników kursu obsługi wózków widłowych.
- Zaświadczenie ukończenia takiego szkolenia na pewno będzie dodatkowym argumentem, kiedy pójdę na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy. Trudno sobie wyobrazić duży zakład czy magazyn bez wózków widłowych, a umiejętność ich obsługiwania to często podstawa, aby dostać zatrudnienie – zwraca uwagę Daniel Karnowski.
W ramach projektu zorganizowano także warsztaty wizażu i autoprezentacji. - Uczyłyśmy się, jak w prosty i tani sposób zadbać o swój wygląd – wyjaśnia Katarzyna Mostowska. - Wiadomo przecież, że kobieta zadbana ma większy komfort psychiczny. Nie czuje się gorzej od innych, jest bardziej otwarta, a to pomaga również podczas szukania pracy.
Prowadząca warsztaty Beata Kołodziejska uczyła panie, nie tylko, jak dobrze wyglądać, ale także autoprezentacji, czyli w jaki sposób zachowywać się w rozmowie z pracodawcą.
- Ważne jest, by znaleźć właściwe proporcje – podkreśla. – Nie można być aroganckim i przesadnie pewnym siebie, ale też nie powinniśmy się zachowywać jak osoby zalęknione i niezdecydowane. Trzeba jasno podkreślać swoje atuty zawodowe oraz wzbudzić zainteresowanie i zaufanie u potencjalnego pracodawcy – zaznacza Beata Kołodziejska.
W ramach projektu można również było skorzystać z zajęć oferowanych w ramach szkoły rodzica. Dzięki nim uczestniczki poznawały zasady komunikacji rodzic-dziecko, sposoby rozwiązywania problemów wychowawczych, motywowania i pobudzania aspiracji edukacyjnych dziecka oraz odkrywania jego mocnych stron.
Wsparciem służył też asystent rodziny, pomagając tym uczestnikom projektu, u których dostrzeżono problemy opiekuńczo – wychowawcze.
- Pracowałam z pięcioma rodzinami, w których były problemy w relacjach między rodzicami a dziećmi – wyjaśnia Justyna Jasińska, asystent rodziny. – Pomagałam i podpowiadałam, jak rozwiązywać kryzysowe sytuacje, jak zapewnić właściwą opiekę nad dzieckiem czy w jaki sposób należycie gospodarować finansami domowymi. Starałam się zgłębić źródło konfliktu, by uporać się z nim wspólnie z rodzinami.
Łączna wartość Programu Aktywizacji i Wsparcia w Gminie Świecie wyniosła blisko 828 tys. zł (740 tys. pochodziło ze środków unijnych, a reszta to wkład własny Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu).
- Program Aktywizacji i Wsparcia to projekt adresowany do wszystkich gmin województwa kujawsko – pomorskiego. Świecie uczestniczy w nim od 2008 r. – mówi burmistrz Tadeusz Pogoda. – O jego skuteczności najlepiej świadczą liczby. W ciągu pięciu lat programem objęto 411 osób, zarówno mieszkańców Świecia, jak i terenów wiejskich naszej gminy. Spośród nich 77 znalazło zatrudnienie, a więc blisko 20 procent. To są wymierne efekty. Nie można jednak ograniczać się tylko do cyfr, bo dla każdej z tych osób to osobisty sukces. Udowodnili, że wystarczy im na początku pomóc, by później sami radzili sobie w życiu – argumentuje Tadeusz Pogoda.
Autorem projektu i zarazem koordynatorem była śp. Lidia Lemańska, która była kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej od 1998 r. do 15 listopada 2013 r. Za profesjonalizm, osobiste zaangażowanie, cierpliwość i okazaną wyrozumiałość w realizacji Programu Aktywizacji i Wsparcia w Gminie Świecie z wyrazami szacunku dla koordynatora projektu śp. Lidii Lemańskiej dziękuje zespół projektowy, pracownicy i przyjaciele.
Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola