Belka
Niedziela, 26 Stycznia 2025   imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ziemniaczane święto

Data publikacji: 2012-09-17, Data modyfikacji: 2012-10-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Ziemniaczane święto

Tłumy mieszkańców Świecia wybrały się w niedzielę na zamek na Dzień Bałabuna, czyli Kociewskie Święto Ziemniaka. Na pikniku pojawił się także burmistrz Tadeusz Pogoda.

Na pikniku nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Były więc liczne konkursy, w których główną rolę odgrywał oczywiście ziemniak, a także stoiska z doskonałym jadłem, przygotowanym przez koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło także występów artystycznych w wykonaniu podopiecznych Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji i Spółdzielczego Ośrodka Kultury Stokrotka, pokazu tańca irlandzkiego, który przedstawił zespół Keels z Torunia oraz pieśni śpiewanych przez chór Cecylia z Bukowca.
Głośnymi brawami przywitano burmistrza Świecia Tadeusza Pogodę, który po raz pierwszy pojawił się publicznie po przebytym kilka tygodni temu zawale. Burmistrz przywitał się z mieszkańcami, życząc wszystkim udanej zabawy.
W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaków pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Drozdowa za zapiekankę ziemniaczaną po zbójnicku. Drugie miejsce zdobyło KGW z Polskiego Konopatu za faszerowane ziemniaki, a trzecie gospodynie z Bratwina, które przygotowały kluski ziemniaczane nadziewane kiełbasą.

ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

Organizatorzy:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej
Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu
Lokalna Grupa Działania Gminy Powiatu Świeckiego

Współpraca:
Spółdzielczy Ośrodek Kultury Stokrotka
Zespół Szkół Menedżerskich
Ochotnicza Straż Pożarna Ratownik
Wolontariat NN

Wsparcie finansowe:
Urząd Miejski w Świeciu

 

swiecie.eu, Źródło artykułu: swiecie.eu, Autor zdjęć: swiecie.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola