Belka
Sobota, 11 Stycznia 2025   imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Złoci jubilaci

Data publikacji: 2013-12-12, Data modyfikacji: 2013-12-12
A A AWydrukDrukuj  
 

Dwie pary, które mają za sobą 50 lat pożycia małżeńskiego, otrzymały od burmistrza Świecia medale nadane przez prezydenta RP.

 

Wśród odznaczonych znaleźli się Teresa i Piotr Górscy ze Świecia. Jak żartują, poznali się, bo mieszkali po sąsiedzku i szybko wpadli sobie w oko. Doczekali się 3 dzieci, 7 wnucząt i prawnuczki. Recepta na tak długi związek? - Przede wszystkim wzajemne zrozumienie i umiejętność zawierania kompromisów – mówią zgodnie.

 

Kolejną parą byli Zofia i Kazimierz Kwiatkowscy, również ze Świecia. Poznali się w nieistniejącej już dziś kawiarni Pomorzanka na skrzyżowaniu ul. Klasztornej i Dużego Rynku. W 1963 r. wzięli ślub i wychowali 2 dzieci. Mają też 4 wnucząt.

 

Pan Kazimierz był radnym w latach 1990-1994. Z tej okazji, oprócz burmistrza Świecia Tadeusza Pogody, życzenia jemu i drugiej parze jubilatów, składał również Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu.

 

 

 

Urząd Miejski w Świeciu, Źródło artykułu: www.swiecie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świeciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świecki – powiat w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Świeciu. W skład powiatu wchodzą gminy: Nowe, Świecie, Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo i Warlubie, zajmując powierzchnię 1472,78 km².

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Nadwiślański Park Krajobrazowy, 4 rezerwaty przyrody (Czarcie Góry, Grabowiec, Ostnicowe Parowy Gruczna i Śnieżynka), 3 obszary natura 2000 (Zamek w Świeciu, Dolina Dolnej Wisły i Solecka Dolina Wisły) oraz 268 pomników przyrody.

Wśród zabytków wymienia się: drewniane chaty w gminie Dragacz oraz drewniany dom podcieniowy z 1770 roku w Chrystkowie, szachulcowy młyn wodny z 1888 roku w Grucznie, ratusz i budynek Urzędu Miasta w Świeciu, zespoły dworskie w Polskim Konopacie i Sartowicach, zespół klasztorny bernardynów z XVII-XX w. w Świeciu, kościół parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz
zespół kościelny przy ul. Ogrodowej, mury miejskie z sześcioma basztami i fragmentem Bramy Chełmińskiej z lat 1375-1392 oraz ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w. w Świeciu.

Przez powiat świecki przebiegają: autostrada A1 stanowiąca fragment trasy europejskiej E75, droga ekspresowa S5 - fragment tracy E261, oraz drogi krajowe: nr 16 i nr 91.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola